Trots ett hopplöst utgångsläge, efter 26:e plats i lördagens kvalheat, svarade Isak Gifting för en helt okej söndag i Kegums, Lettland. Framförallt i andra heatet, där svensken lyckades krångla sig fram genom den första kurvan och från 16:e plats sedan kunde köra upp sig till tolva. För att till slut bli elva. Med två poäng från första heatet slutade Gifting på en total 16:e plats. 

Foto: JP Acevedo/KTM

Jeffrey Herlings vann båda MXGP–heaten och tog därmed sin sjunde GP–seger i Lettland. Hans Red Bull KTM-kollega Lucas Coenen var tvåa i båda heaten och plockade därmed in nio poäng på Romain Febvre, som blev trea totalt efter sjunde plats i första och tredje i andra, i fighten om VM–guldet.

Bakom Herlings, Coenen och Febvre blev Glenn Coldenhoff fyra och Ruben Fernandez femma. I poängsammandraget toppar Febvre på 530, före Coenen på 504. Sedan ett rejält glapp till Coldenhoff, Maxime Renaux och Fernandez som står på 362, 347 och 338.

I MX2 vann Sacha Coenen första heatet före Simon Längenfelder, Liam Everts, Mathis Valin och Camden McLellan. I andra ledde Längenfelder ut på det sista varvet men vurpade och fick nöja sig med tredjeplats bakom Kay de Wolf och Coenen, med Thibault Benistant som fyra och Everts på femte plats.

Det betydde att Coenen vann Lettlands GP, med Längenfelder som tvåa och de Wolf på tredje plats. Everts och Benistant rundade av topp fem. Längenfelder behåller den röda nummerplåten och drygade ut sitt poängavstånd till tvåan Andrea Adamo, som bara plockade 22 poäng på sanden.

Nedan hittar ni samtliga resultat från söndagen, samt höjdpunkter från MXGP– och MX2-heaten.  

MXGP, Heat 1: 


MXGP, Heat 2:


MXGP, Totalt:


MX2, Heat 1: 


MX2, Heat 2:


MX2, Totalt:


Höjdpunkter: