Inför 2025 års upplaga av Motocross of Nations på Ironman Raceway i Indiana har Team USA tvingats till en sen förändring i laget. Chase Sexton, som var uttagen att köra i MXGP-klassen, har tvingats lämna återbud efter kraschen i SuperMotocross-finalen i Las Vegas. Ersätter gör, lite överraskande, RJ Hampshire. 

Foto: Simon Cudby/Husqvarna

Den 26-årige Chase Sexton, som var en del av det amerikanska lag som vann på RedBud 2022, kraschade under det andra 450-heatet i Las Vegas och ådrog sig en hjärnskakning. Han ska även genomgå ytterligare undersökningar för en misstänkt axelskada. Det innebär att han för andra året i rad missar möjligheten att representera sitt land i MXoN.

Som ersättare har förbundet kallat in RJ Hampshire. Den 29-årige Husqvarna-föraren har under säsongen imponerat sedan han tagit klivet upp till 450-klassen. Han slutade femma totalt i Pro Motocross Championship och sjua i SuperMotocross. Dock ska nämnas att han hade andra amerikaner före sig i båda mästerskapen.

Men det blir Hampshire som kommer att tävla i Open-klassen på hemmaplan och han gör därmed sin andra start för USA i Motocross of Nations, efter debuten i franska Ernée 2023.

– Jag är verkligen taggad på chansen att få representera vårt fantastiska land på hemmaplan! Jag kanske inte var förstahandsvalet, men jag kommer alltid att svara ja när chansen dyker upp, och ni vet att jag kommer ge allt jag har. Ironman är en av mina favoritbanor och vi har fortfarande ett starkt lag redo – vi ses nästa helg, sa Hampshire i samband med uttagningen.

Årets Motocross of Nations körs den 3–5 oktober och i USA’s lag kör förutom Hampshire också Eli Tomac, MXGP, och Haiden Deegan, MX2.