Anton Gole är 2019-års SM-förare

När man lägger ihop alla poäng i samtliga Svemos motocrossklasser, så är Vissefjärda CKs och JWR Yamahas Anton Gole främst av de 486 förare som Race Magazine räknat. För att det ska bli lite rättvist har jag ändra poängbedömningen i några klasser.

TEXT OCH FOTO: JONAS HAGREN

Denna sammanfattning av alla Svemos statustävlingars och supertabell har vi gjort för att ytterligare höja statusen på landets mästerskap. Det spelar ingen roll hur många lokala tävlingar man vunnit, om man inte syns i mästerskapen. Det är endast där eller i internationella mästerskap som din skicklighet räknas.

Så här är poängberäkningen gjord:

35-32-30-28-26-25-24-23 och så vidare ner till en poäng till 30e förare i MX1-SM och MX2-SM.

25-22-20-18-16-15-14-13 och så vidare ner till en poäng till 20e förare i finalen för Sprint-SM, de tre heaten i Lag-SM, MX-Women, 85USM, MX2-U19, 125-U17, MX1-JSM, MX2-JSM, MX1-Sverige-Cup och MX2-Sverige Cup.

20-17-15-13-11-10-9-8 och så vidare ner till en poäng till 15e förare i MX1-Junior Cup, MX2-Junior Cup, Race Magazine Cup och 85U-Rookie, MX-Girls.

Som vanligt hoppas jag att ni kan tycka att det är en rolig lista, som bygger på Svemos statustävlingar. Det är därmed inte en rakning över varje förarnas kvalité, utan självklart är en del förare bättre än andra med högre poäng.

Sveriges två bästa förare är inte med, Fredrik Norén som kör i USA och Alvin Östlund som enbart körde i Tibro. Alvin tog ju som bekant två segrar och fick därmed 70 poäng längre ner i listan.

Noterbart är att junioren André Högberg som körde i fem olika klasser samt lag-SM, blev totalfyra. SM-trean och JSM-vinnaren Tim Edberg fick sammanlagt så många poäng att han blev tvåa. Vi upptäcker också att Emelie Dahl blev bäst av tjejerna, på 31a plats, med hjälp av sina poäng i Sverigecupen.  

Några fel i senaste tidningen

Tyvärr blev det några fel i tidningen. Vi råkade kalla SM-sammanställningen för Svemo Cup 85-Rookie, vilket naturligtvis inte stämmer. Men cupen ingår i hela tabellen, tillsammans med alla Svemos statustävlingar som vi redovisat under de tre senaste numren.

Det blev även fel i några bildtexter i artikeln om 20 säsonger med Race Magazine. Därför kommer de tre bilderna här med rätt bildtext. (dessa tre bilder kan hittas längre ner på sidan).


1 Anton Gole, Vissefjärda CK 691

2 Tim Edberg, Huskvarna MK 648

3 Filip Bengtsson, Tomelilla MK 638

4 André Högberg, Uppsala MK 614

5 Pontus Jönsson, Sösdala MK 609

6 Isak Gifting, SMK Dala 580

7 Vsevolod Brylyakov, Ryssland 564

8 Emil Berggren, Örebro MK 509

9 Albin Gerhardsson, Hallsbergs MK 502

10 Anton Wallsten, Tibro MK 496

11 Jeff Oxelmark, Linköpings MS 476

12 Rasmus Sjöberg, Varbergs MK 475

13 Edvin Hagman, Falköpings MK 464

14 Viking Lindström, MK Orion 463

15 Kevin Strijbos, Belgien 450

16 Fredrik Theorell, Tibro MK 450

17 Rasmus Håkansson, Folkare MK 436

18 Casper Lindholm, Linköpings MS 385

19 Rasmus Andersson, Varbergs MK 369

20 Ken Bengtsson, Getinge MK 366

21 Mathias Augustsson, MC Alingsås 360

22 Andreas Övgård, Vissefjärda CK 358

23 Cornelius Töndel, Norge 357

24 David Kadestam, Uppsala MK 355

25 Marcus Gredinger, MK Orion 351 

26 Jimmy Wicksell, Uppsala MK 334

27 Carl Bååv, Nyköpings MS 334

28 Linus Grelsson, Njurunda MK 328

29 Arvid Lüning, Upplands Väsby MK 322

30 Danne Karlsson, Västerås MK 319

31 Emelie Dahl, Mälarö MCK 309

32 Anton Nordström, Stenungsunds MS 292

33 Liam Hanström, Anderslövs MK 288

34 Rasmus Varg, Västerås MK 281

35 Sara Andersen, Danmark 276

36 Josef Andersson, Varbergs MK 274

37 Martin Holm, Tibro MK 271

38 Mathias Gryning, Danmark 266

39 Kevin Davidsson, Getinge MK 265

40 Rasmus Moen, Upplands Väsby MK 258

41 Casper Olsen, Norge 255

42 Oskar Olsson, Hökensås MCK 254

43 Max Pålsson, Landskrona MK 250

44 Sandra Karlsson, MCK Hallandia 245

45 Maximiliam Osbeck, BMK Uddevalla 244

46 Max Erlandsson, Varbergs MK 241

47 Niclas Gustavsson, Tibro MK 236

48 Viktor Andersson, Hagfors MS 234

49 Adrian Åminne-Karlsson, Sunne MXK 232

50 Jesper Hansson, Landskrona MK 232

51 Harald From, Umeå AK 228

52 Natalie Kane, Degerfors MK 222

53 Noah Englund, Luleå MS 219

54 Henrik Wahl, Norge 218

55 Adam Fridlund, Tranås MS 214

56 Ida Djärf Björklund, Husqvarna 214

57 Jakob Ahlgren, Kils MK 202

58 Kim Lindström, SMK Kolmården 197

59 Jesper Jönsson, Sösdala MK 192

60 Felix Boberg, Uppsala MK 187

61 Harald From, Umeå AK 187

62 Laban Alm, Uppsala MK 184

63 Alfons Stensson, Vissefjärda CK 183

64 Matilda Huss, Uppsala MK 177

65 Julia Svan, Mockfjärd MK 177

66 Axel Gustafsson, Landskrona MK 175

67 Sebastian Andersson, Töreboda MK 175

68 Filip Isaksson, Uppsala MK 164

69 Jacob Norrman, SMK Kristianstad 163

70 Hampus Lindgren, Uppsala MK 162

71 Sandro Sols, Getinge MK 160

72 Tyra Bäckström, MX Stockholm MCK 160

73 Jesper Gangfors, SMK Eksjö 159

74 Pontus Ståhl, Hjo MK 158

75 Johan Halfvarsson, Rättvik-Boda MK 157

76 Sebbe Johansson, Upplands Väsby MK 156

77 Leopold Ambjörnsson, SMK Värnamo 151

78 Axel From, Umeå AK 149

79 Jesper Storm, Tidaholms MK 147

80 Benjamin Löwenhaft, Degerfors MK 146

81 Olivia Roxtorp, AMF Södertälje 146

82 Rasmus Lundell, Tibro MK 145

83 Linus Astander, Vissefjärda CK 140

84 Viktor Hergen Ekengren, Kils MK 140

85 Liam Åkerlund, Uppsala MK 139

86 Håkon Fredriksen, Norge 138

87 Samuel Flink, Uppsala MK 137

88 Meico Vettik, Estland 136

89 Hampus Kahrle, Linköpings MS 135

90 Robert Friberg, Tibro MK 134

91 Amanda Bergkvist, Limhamns MK 134

92 Hugo Forsgren, Smålandsstenars MK 133

93 Victor Andersson, Folkare MK 133

94 Oskar Ljungström, Falköpings MK 132

95 Pelle Tell, Landskrona MK 131

96 Viktor Björklund, Västerås MK 130

97 Sofia Schou, AMF Södertälje 130

98 Jonathan Bäck, SMK Dala 129

99 Felix Nilsson, Skivarps MK 126

100 Lucas Jensen, Rödeby CK 118

Många roliga ungar har jag träffat genom åren och här är tre favoriter, Emil Jönrup, Anton Nagy och Arvid Lüning 2013.

101 Alex Pettersson, Målilla MK 118

102 Linus Persson, MK Tranan 116

103 Tommie Henriksson, Örebro MK 115

104 Mattias Ekh, Bollnäs MK 115

105 Nike Korsbeck, Hökensås MCK 115

106 Isac Nilsson, Sunne MXK 115

107 Malou Jakobsen, Danmark 115

108 Adam Einarsson, Rödeby CK 114

109 Niklas Rohdin, MC Alingsås 113

110 Zebastian Wennerlund, Örebro MK 112

111 Pontus Girmalm, Vrigstad MK 112

112 Ville Nordström, Stenungsunds MS 110

113 Stefan Olsson, SMK Dala 109

114 Axel Semb, Folkare MK 109

115 Fredrik Andersson, Hallsbergs MK 106

116 Eddie Hjortmarker, FMCK Borås 105

117 Julia Karlsson, Getinge MK 104

118 Anton Nagy, Upplands Väsby MK 103

119 Theo Jansson, Kalmar MK 103

120 Gustav Öfverberg, Tibro MK 103

121 Mathias Kjörstad, Norge 102

122 Tobias Ring, Varbergs MK 101

123 Kajsa Siecke, Limhamns MK 101

124 Tuva Bernhardsson, SMK Södermanland 101

125 Richard Hansson, Tibro MK 100

126 Annie Nilsson, MCK Hallandia 100

127 Ebba Wahlstedt, Arlanda MCK 100

128 Hugo Johansson, Linköpings MS 99

129 Fredrik Holmqvist, Tomelilla MK 99

130 Robin Johansson, Kils MK 98

131 Elias Engström, SMK Kristianstad 94

132 Frida Karlsson, MK Tranan 94

133 William Pettersson, MK Jämke 93

134 Jesper Hultman, Linköpings MS 92

135 Alfred Larsson, Tibro MK 90

136 Pontus Bergqvist, Bollnäs MK 89

137 Per Granqvist, Bollnäs MK 88

138 Kevin Flodberg, Västerås MK 88

139 Amanda Andersson, Krokom MCK 88

140 Jonas Bergström, Göta MS 87

141 Filip Olsson, Varbergs MK 85

142 Andreas Sjöberg, Vissefjärda CK 84

143 Thea Johansen, Norge 84

144 Felicia Wedén, Västerås MK 81

145 Hugo Lennholm, AMF Årsunda 80

146 Hampus Hedberg, MC Alingsås 80

147 Linus Roos, SMK Ronneby 79

148 Felicia Loo, MCK Hallandia 79

149 Daniel Axelsson, Tibro MK 79

150 Oscar Andersson, Rödeby CK 77

151 Oscar Lindskog, Huskvarna MK 77

152 Herman Niklasson, Kalmar MK 75

153 Johan Nyström, Kils MK 75

154 David Floria, Upplands Väsby MK 75

155 Elix Ruth, Umeå AK 75

156 Zeb Mossberg, Veinge MCK 75

157 Josefine Berglund, Vimmerby MS 74

158 Anton Nilsson, Målilla MK 74

159 Knut Lundblad, SMK Gävle 74

160 Alexander Wallberg, Stenungsunds MS 73

161 Emil Löfgren, Göta MS 72

162 Alvin Östlund, Woxnadalens MK 70

163 Tim Petersson, SMK Eksjö 70

167 Isac Brolén, MK Orion 70

168 Håkon Mindreböe, Norge 69

169 William Davidsson, Getinge MK 69

170 Emma Börve, Stenungsunds MS 69

171 Axel Nilsson, Helsingborgs MCK 68

172 Adrian Bölviken, Norge 68

173 Richard Karlsson, Åbågens MCK 67

174 Anton Isaksson, Linköpings MS 67

175 Eddie Holmqvist, Limhamns MK 66

176 Adam Sundin, Huskvarna MK 66

178 Emilia Andersson, MK Tranan 66

179 Anton Jonsson, Umeå 65

180 Mikkel Nyvang, Danmark 65

181 Daniel Lundgren, SMK Ronneby 65

182 Alexander Larsson, Hallsbergs MK 64

183 Mathias Jörgensen, Danmark 64

184 Leo Karlsson, Getinge MK 64

185 Hugo Schmidt, SMK Gävle 63

186 Elias Fredriksson, Rödeby CK 63

187 Emil Jönrup, Varbergs MK 62

188 Moa Hammarbom, Nynäshamns MCK 62

189 Emil Forsberg, Kils MK 61

190 Eddie Lind, Uppsala MK 60

191 David Krantz, Degerfors MK 59

192 Gurra Holmgren, MX Stockholm MCK 58

193 Jacqueline Löfqvist, Filipstads MCK 58

194 Anton Nilsson, Sotenäs MCC 57

195 Nichlas Bjerregaard, Danmark 56

196 Sebastian Asp, Rättvik-Boda MK 56

197 Dennis Olsson, Mockfjärd MK 56

198 Marcus Garms, Anderslövs MK 56

199 Råg Rindal, Norge 55

200 Tobias Böhlin, Katrineholms MCC 53

Morten Gundersen med sina grabbar Kjetil och Kenneth, båda duktiga crossförare men framför allt vinnare på GGN. Fantastiskt att följa deras öden och äventyr under dessa år.

201 Hilda Sjöberg, Tibro MK 53

202 August Frisk, Vissefjärda CK 53

203 Dennis Möller, MK Jämke 52

204 Jonas Wikblom, AMF Årsunda 52

205 Axel Lindahl Östberg, Linköpings MS 51

206 Loke Callemo, Åsätra MK 50

207 Wilma Hansson, SMK Östgöta 50

208 Emil Jönsson, MC Alingsås 50

209 Eric Englund, SMK Tierp 49

210 Simon Bergström, Umeå AK 49

211 Alexander Hultebring, Linköpings MS 47

213 Victor Haraldsson, Smålandsstenars MK 47

214 Miro Sihvonen, Finland 46

215 Felicia Andersson Stenberg, SMK Östgöta 46

216 Magnus Frost, SMK Östgöta 45

217 Jonathan Bengtsson, Helsingborgs MCK 44

218 Max Lövgren, SMK Motala 44

219 Joakim Weston, MK Orion 44

220 Simon Löfdahl, Njurunda MK 43

221 William Kalén, MX Stockholm MCK 43

222 Ludvig Lindefors, SMK Kolmården 42

223 Jonatan Fransson, Kinds MK 42

224 Anton Neidert, Stenungsunds MS 42

225 Max Huvell, Örebro MK 41

226 William Dawid, AMF Södertälje 41

227 John Olsson, MK Jämke 41

228 Teddy Jondell, Lidköpings MK 40

229 Elias Thor, Värmdö MK 40

230 Sanna Kjellberg, Anderslövs MK 40

231 Alexander Linder, Katrineholms MCC 39

232 Sebastian Sundman, Göta MS 39

233 Philip Eriksson, Folkare MK 38

234 Jonas Albrekt, Limhamns MK 38

235 Lucas Berglind, Göta MS 38

236 Lucas Eriksson, Uppsala MK 36

237 Filip Hagdahl, Degerfors MK 37

238 Robin Andersson, MK Tranan 37

239 Hampus Waara, Degerfors MK 37

240 Tom Söderström, Vimmerby MS 37

241 Niklas Pettersson, Göta MS 36

242 Andreas Toresson, Lilla Edet MCK 36

243 Sixten Davidsson, SMK Gävle 36

244 Olle Mårtensson, Gislaveds MK 36

245 William Tellgren, SMK Östgöta 35

246 Måns Hagström, SMK Kolmården 35

247 Elliot Wigfors, MX Stockholm MCK 35

248 Oscar Rooth, Haninge MK 34

249 Anton Forsberg, MC Alingsås 34

250 Angelina Matsson, Rättvik-Boda MK 34

251 Alfons Lindström, Degerfors MK 34

252 Lasse Christoffersen, Norge 33

253 Victor Forsberg, AMF Årsunda 33

254 Jens Österman, Luleå MS 33

255 Anton Karlsson, Vrigstad MK 33

266 Emelie Andersson, Varbergs MK 33

267 Per Nyberg, Bollnäs MK 32

268 Kevin Palmér, Hallsbergs MK 32

269 Maximilian Ericsson, Haninge MK 32

270 William Lidnert, Tibro MK 32

271 Hugo Lindahl Östberg, SMK Östgöta 32

272 Emils Kärklins, Örebro MK 31

273 Eddie Lind, MK Stencrossarna 31

274 Alessandro Seljeson, MSK Hammaren 31

275 Daniel Lundberg, Falköpings MK 30

276 Anton Holm, Nynäshamns MCK 30

277 Tom Johnsson, Stenungsunds MS 29

278 Anton Svensson, Kalmar MK 29

279 Tindra Johansson, Landskrona MK 29

280 Victor Andersson, Töreboda MK 29

281 Wille Liljeqvist, Upplands Väsby MK 29

282 Mathias Carlsson, Uppsala MK 28

283 Joacim Clemin, Njurunda MK 28

284 Ludwig Bredberg, Ulricehamns MK 28

285 Loke Danielsson, Vissefjärda MK 28

286 Elin Hansson, Älvbygdens MK 28

287 Kimie Jägnert, Varbergs MK 27

288 Jonas Stub Buch, Danmark 27

289 Elias Moen, Upplands Väsby MK 27

299 Alex Takkunen, SMK Kristianstad 27

291 Pontus Håkansson, Anderslövs MK 26

292 Lukas Johnsson, SMK Kristianstad 26

293 Linus Karlsson, SMK Eksjö 26

294 Andri S. Gudmundsson, Norge 26

295 Tobias Karlsson, Degerfors MK 25

296 Hampus Hansson, Anderslövs MK 25

297 Johannes Strandberg, Sollefteå MS 25

298 Niklas Ivarsson, Älvbygdens MK 24

299 Malin Hanson, Älvbygdens MK 24

300 Lisa Armandt, AMF Årsunda 24

I början av 2000-talet var det svensk ledning i KTMs fabriksteam, från vänster mekanikern Fred Kello, teamchef Toby Gustavsson och vice teamchef Matte Fält.

301 Emil Blommersköld, Vrigstad MK 24

302 Melvin Bladh, Tranås MS 23

303 Marcus Göthenberg, Åbågens MCK 23

304 Max Bodingh, Älvbygdens MK 23

305 Alvin Hedström, Sollefteå MK 23

306 Adam Fast, Katrineholms MCC 22

307 Adrian Hellqvist, Falköpings MK 22

308 Anton Bengtsson, Landskrona MK 22

309 Pelle Nilsson, SMK Dala 22

310 Simon Esbjörnsson, Helsingborgs MCK 22 

311 Moltaz Ekvall, SMK Kristianstad 22

312 Mattias Cöster, SMK Östgöta 22

313 Hampus Johansson, Haninge MK 21

314 Fritjof Sjöberg, Varbergs MK 21

315 Agnes Kindgren, SMK Eksjö 21

316 Tim Olsson, Skivarps MK 20

317 Kenneth Kaalund, Danmark 20

318 Andreas Svensson, Skene MS 20

319 Mikael W. Mikkelsen, Norge 20

320 Rasmus Holm, Upplands Väsby MK 20

321 Matilda Larsson, Anderslövs MK 20

322 Emil Fherm, Ulricehamns MK 20

323 Arvid Moström, Upplands Väsby MK 20

324 Julia Gustavsson, Timmernabbens MSK 20

325 Emelie Karlsson, Göta MS 19

326 Marcus Johansson, SMK Motala 19

327 Pontus Fredman, MK Tranan 19

328 Albin Werkander, Gotlands MF 19

329 Jonathan Fornander, Haninge MK 18

330 Rasmus Stridh, Degerfors MK 18

331 Daniel Olander, MK Orion 18

332 Rasmus Kaunitz, Botkyrka MK 18

333 Tilde Rehn, Mockfjärd MK 18

334 Albin Karlsson, BMK Uddevalla 17

335 Franz Löfquist, Limhamns MK 16

336 Panos Kouzis, Grekland 16

337 Lucas Bjurström, Örebro MK 16

338 Espen Rohde, Norge 16

339 Hugi Kristoffersen, Danmark 16

340 Liam Gustafsson, Helsingborgs MCK 16

341 Jarle Falmår, Norge 15

342 Arvid Bodin, Hallsbergs MK 15

343 Oskar Strömberg, Stenungsunds MS 15

344 Isaac Stenegärd, Gotlands MF 15

345 Axel Karlsson, Upplands Väsby MK 15

346 Wille Måhnsson, Varbergs MK 15

347 Gustav Hallgren, Kalmar MK 14

348 Jesper Larsson, Limhamns MK 14

349 Erik Källänge, Bollnäs MK 14

350 Beatrice Galthe, SMK Eksjö 14

351 Cevin Löwendahl, Linköpings MS 14

352 Viktor Jansson, SMK Ljungby 14

353 Lukas Engerstad, Kinds MK 14

354 Fredrik Nylund, Falköpings MK 14

355 Fredrik Teodorsson, MC Alingsås 14

356 Olle Mittjas, Woxnadalens MK 14

357 Loona Nyman, Rättvik-Boda MK 14 

358 Oskar Englund, Njurunda MK 13

359 Adam Karlsson, Ludvika MXK 13

360 Alex Johansson, Linköpings MS 13

361 Daniel Lindgren, Nordanstigs MK 13

362 Otto Gustavsson, Vissefjärda CK 13

363 Rasmus Wikström, Upplands Väsby MK 13

364 Anton Sjöqvist, Smålandsstenars MK 13

365 Ella Bengtsson, FMCK Skövde 13

366 Mats Nilsson, SMK Dala 12

367 Benjamin Göthenberg, Åbågens MCK 12

368 Oliver Karlsson, AMF Södertälje 12

369 Melwin Bengtson, Veinge MCK 12

370 André Fornander, Karlstads MXK 12

371 Viktor Redman, Uppsala MK 12

372 Casper Axelsson, SMK Eksjö 12

373 Sissel-Sofie J. Larsen, Norge 11

374 Jesper Maadre, Nyköpings MS 11

375 Arvid Modin, MX Stockholm MCK 11

376 Arvid Isaksson, Linköpings MS 11

378 William Lindqvist, Varbergs MK 11

374 Albin Silverarn, MK Orion 11

375 Hugo Lundberg, Smålandsstenars MK 11

376 Felix Larsson, Uppsala MK 11

377 Vegard Falmår, Norge 10

378 Linus Kahrle, Linköpings MS 10

379 Pontus Lindblad, Haninge MK 10

380 Dennis Gustafsson, SMK Ronneby 10

381 Linus Bergsten, Vissefjärda CK 10

382 Oskar Haraldsson, Smålandsstenars MK 10

383 Isabelle Olsson, Njurunda MK 10

384 Celina Hessman, AMF Årsunda 9

385 Felicia Hellqvist, Oskarshamns MSK 9

386 Oliver Thorsson, Varbergs MK 9

387 Joakim Hillström, Finspångs MS 9

388 Kevin Hylander, Stenungsunds MS 9

389 Emilia Rotsten, MK Jämke 9 

390 Fredrik Werner, MK Tranan 8

391 Lukas Berg, Haninge MK 8

392 Rasmus Hesselberg, Göta MS 8

393 Axel Sjööberg, Skivarps MK 8

394 Jonas Börjesson, BMK Uddevalla 8

395 Axel Älvebrink, Östhammars MK 8

396 Teo Jönsson, SMK Kristianstad 8

397 Casper Mårtensson, MK Jämke 8

398 Leander Bech-Thunshelle, Norge 8

399 Pontus Stadenberg SMK Motala 8

400 Ted Karlsson, MK Jämke 8

401 Kim Larsson, Uppsala MK 8

402 Saga Forslund, Höga Kusten MK 8 

403 Idun Bäckman, Varbergs MK 8

404 Josefin Samuelsson, SMK Hofors 8

405 Philip Broberg, Lidköpings MCK 7

406 Hugo Johansson, SMK Kristianstad 7

407 Alexander Eriksson, SMK Östgöta 7

408 Christian Andersson, Landskrona MK 7

409 Amanda Olsson, Stenungsunds MS 7

410 Alexander Korneliusson, Lidköpings MCK 7

411 Emil Olsson, MK Jämke 7

412 Christoffer Sjöberg, Kils MK 6

413 Lucas Appel, Katrineholms MCC 6

414 Love Klippinge, Varbergs MK 6

415 Victor Båtsman, Skellefteå MS 6

416 Rasmus Stridh, Degerfors MK 6

417 Emilio Wewertz, Hallsbergs MK 6

418 Emil Wänndahl, Huskvarna MK 6

419 Elias Jonsson, SMK Gävle 6 

420 Jack Tudt, Varbergs MK 6

421 Camilla Mitkiewicz, Skivarps MK 5

422 Cazper Löwendahl, Linköpings MS 5

423 Tobias Svensson, Huskvarna MK 5

424 Rasmus Svanborg, SMK Ljungby 5

425 Timmie Olsson, Anderslövs MK 5

426 Marcus Fröjd, Vimmerby MS 5

427 Tommy Tomas, Falköpings MK 5

428 Anton Eriksson, SMK Östgöta 5

429 Victor Sjödin, Getinge MK 5

430 Albin Lindgren, Uppsala MK 5

431 Arvid Petersson, Tranemo MK 5

432 Vera Adolfsson, Målilla MK 5

433 Runar Sudmann, Norge 4

434 Stine R. Hettervik, Norge 4

435 Romeo Karu, Estland 4

436 Max Andersson Molin, Linköpings MS 4

437 Markus Djurson, Arlanda MC 4

438 William Bolin, Töreboda MK 4

439 Alexander Forsberg, Östersunds SSK 4

440 Max Brandow, Linköpings MS 4

441 Teo Törnell, Huskvarna MK 4

442 Philip Borgvall, Arlanda MC 4

443 Billy Görtz, Helsingborgs MCK 4

444 Filip Larsson, Örebro MK 4

445 Viljam Björklund, SMK Gävle 4

446 Elliot Ringström, Örebro MK 4

447 Lucas Borg, MX Stockholms MCK 4

448 Hampus Roxtorp, AMF Årsunda 3

449 Viktor Kjell, Älvbygdens MK 3

450 Hampus Andersson, Strängnäs AMS 3

451 Casper Lundberg, Degerfors MK 3

452 Moa Lindgren, Kinds MK 3

453 Märta Svensson, VCK Ånge 3

454 Evelina Hyllman, Örebro MK 3

555 Ebba Garpedal, Nynäshamns MCK 3

456 Nathalie Blom, MX Stockholm MCK 3

457 Sanna Kvarnström, Solhesters MCK 3

458 Gustav Johansson, Folkare MK 3

459 Niklas Bäckström, Mockfjärd MK 3

460 William Melin, MK Orion 3

461 Jonas Karlsson, Hjo MK 3

462 Emil Appelqvist, Westerviks MSK 3

463 Rasmus Bengtsson, Hörby MCK 2

464 Erik Svensson, Målilla MK 2

465 André Blomqvist, Hörby MCK 2

466 Carl Nydén, Huskvarna MK 2

467 Niklas Åkerman, Krokoms MCK 2

468 Elvis Persson, Krokoms MCK 2

469 Amanda Fors, Folkare MK 2

470 Frida T. Krokstad, Norge 2

471 Christian Simonsson, Karlstad MXK 2

472 Emil Gustavsson, Vissefjärda CK 2

473 Tobias Eklund, Limhamns MK 1

474 Jesper Höglund, Woxnadalens MK 1

475 Niclas Skoglund, Arlanda MC 1

476 Albin Larsen, Kils MK 1

477 Kim Johansson, Linköpings MS 1

478 Alexander Eriksson, SMK Östgöta 1

479 Rasmus Bergkvist, BMK Uddevalla 1

480 Kevin Edberg, Huskvarna MK 1

481 Tim Eriksson, MX Stockholms MCK 1

482 Filip Ögren, Östersunds MXK 1

483 Erik Sjöö, Tibro MK 1

484 Izak Söderstrand, Gotlands MF 1

485 Lucas Hassel, Västerås MK 1

486 Wille Borg, Värmdö MK 1

Marknadsför er i RACE!

Vi har alltid en plats för Ert företag i vår tidning. Vi vill kunna stoltsera med att just Ni finns med i vår tidning, och förhoppningsvis kan ni vara stolta över att vara med i Race. Vi har en bred åldersgrupp, allt från ungdomar till äldre läsare. Är Ni intresserad av att veta mer om företagsannonsering, läs mer här! Det går naturligtvis jättebra att komplettera med en annons här på webben.

Race på Twitter

[ + ]